Kolędnicy w Bazylice Sądeckiej

2,5 tys. kolędników misyjnych, także z naszej parafii, przyjechało do Nowego Sącza na XIV Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Tarnowskiej. W sobotę, 14 stycznia w bazylice św. Małgorzaty odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej kolędy.
Było kolorowo i radośnie. Dzieci przebrane były w kolędnicze stroje. W spotkaniu uczestniczyli kolędnicy z 88 parafii diecezji tarnowskiej i z jednej parafii diecezji przemyskiej. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. Eucharystię koncelebrowało prawie 30 księży.
Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej mówił w homilii, że kolędnicy misyjni dzięki spontanicznie wyznawanej wierze, idą do domów i różnych środowisk, by z radością głosić Ewangelię. Kaznodzieja porównał dzieci do Trzech Mędrców, którzy z fascynacją poszukiwali wiary. Mówił, że dzieci kierują się światłem, którym jest Jezus.
Bp Andrzej Jeż powiedział też, że najmłodsi sami są gwiazdami – bo nie koncentrują się na sobie, ale wskazują drogę do Boga i drugiego człowieka. Zachęcał też, by te „gwiazdy” świeciły ciągle i by najmłodsi angażowali się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Kolędnicy między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzili tysiące rodzin. W poprzedniej edycji kolędników misyjnych, uczestniczyło 18 tys. 770 dzieci. Odwiedziły one prawie 142 tys. mieszkań. Pieniądze zebrane w tym roku pomogą najmłodszym, wśród których pracują tarnowscy misjonarze m.in. w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Zambii, Brazylii i Peru. Hasło tegorocznego kolędowania misyjnego brzmiało „Nsatu Nzambi, nastu kuzaba”, co oznacza „Głód Boga i głód chleba, który cierpią dzieci”.
Kolędnicy z diecezji tarnowskiej wspierają także projekt papieski dla dzieci z Sudanu Południowego, które w swoim kraju mają utrudniony dostęp do edukacji, są wykorzystywane do ciężkich prac, a nawet sprzedawane.
Więcej na: www.misje.tarnow.pl

środa,